Size, Kundalini Yogayı Batıya taşıyan Ustam, spritüel öğretmenim Yogi Bhajan’dan söz etmek istiyorum. Maalesef kendisiyle tanışma şansına sahip olamadım. Ama ne zaman ihtiyacım olsa, ne zaman bir şifa çalışması yapsam ve ne zaman öğretmenlik yapsam benimle olduğunu biliyorum.

Bu onun hakkındaki ilk yazım. Bu yüzden ağırlıklı olarak onun kim olduğuna dair özgeçmişi ile ilgili bilgiler vermek istiyorum. Daha sonra dilim döndüğünce hayat görüşü, felsefesi ve bizlere aktardığı bilgiler konusunda da yazılar paylaşmak isterim.

Birçok alanda geniş bilgisi olan, şefkatli ve derin bir anlayışa sahip bir insanmış. İlk kez halka açık Kundalini Yogayı 1968 yılında Amerika’nın batısına ulaştığında yapmış. “Ben buraya öğrenci bulmaya değil, öğretmen yetiştirmeye geldim” sözü her yerde geçer. Hatta eğitmenlik eğitimimiz sırasında öğretmenim Gurmukh Kaur Khalsa bize bir anısını anlatmıştı; Yogi Bhajan gelip onlara 3 gün Kundalini Yogayı öğretmiş ve demiş ki hadi şimdi gidin öğretin. Ama biz nasıl öğretiriz hiçbir şey bilmiyoruz ki demişler. Yogi Bhajan’da diğerlerinden daha çok biliyorsunuz şu anda”. Ve gerçekten gidip öğretmeye başlamışlar ama eğitimleri tabi ki ömür boyu sürmüş ve hala öğreniyorlar.

Harbhajan Singh Puri 26 Ağustos 1929 tarihinde bir doktorun oğlu olarak, şimdi Pakistan olan Hindistan’ın bir bölümünde doğmuş. 8 yaşındayken aydınlanmış bir öğretmen olan Sant Hazara Singh ile çalışmaya başlamış. Öğretmeni onu 16,5 yaşındayken Kundalini Yoga Masterı ilan etmiş. 1947 yılındaki kargaşa ve bölünmeler sırasında köyündeki 7000 kişiye önderlik edip 325 mil yürüyerek ailecek Yeni Delhi’ye gelmişler. Eğitimine Punjab Üniversitesinde çok başarılı bir şekilde devam etmiş.

Ekonomi bölümünden dereceyle mezun olup devlette üst düzey mevkilerde görevlendirilmiş.1952 yılında evlenmiş 2 oğlu, bir kızı olmuş.

1968 Eylül’ünde Toronto Üniversitesinde Yoga öğretmek üzere Kanada’ya yerleşmiş ve 2 ay sonra Los Angeles’e gitmiş. Bu kısımlar net olarak bilinmiyor. Bir grup hippi ile karşılaştığı, arayış içindeki bu genç hippilere Kundalini yoga yaptırdığı biliniyor.

Yüzyılların gizli geleneği olan Kundalini Yogayı halka öğretmeye başlamış. Kundalini yoga pratiğine ek olarak yoga felsefesi, meditasyon, bilim olarak yoga gibi konuları da öğretmiş. Kundalini Yoga hızla birçok merkeze ve üniversitelere yayılmış

Temmuz 1969 yılında Kaliforniya’da kar amacı gütmeyen 3HO (Happy Healty Holy) “Mutlu, Sağlıklı, Kutsal” organizasyonunu kurmuş. Şu anda bu organizasyonun 35 ülkede 300 şubesi var. 3HO; 1994 yılında Birleşmiş Milletlerin Sivil Toplum Kuruluşu listesine üye olarak girmiş.

Öğrencilerine her zaman şiir yazmaları, müzik, heykel ve resim yapmaları konusunda ilham verip, teşvik etmiş. 30’un üzerinde kitap yazmış.

1971 yılında Mahan Tantrik (yaşayan tek Beyaz Tantra Masterı) olmuş. Birçok şehirde workshoplar düzenlenmiş. 1987 yılında bu workshoplar kaydedilmiş. Bunlara Renew to be New Courses “Yeni olmak için Yenilenme Kursları” adını vermişler.

1973 yılında, “Uyuşturucusuz – ilaçsız yaşam ve uyuşturucu rehabilitasyon programları”nın çok başarılı olduğu 3HO SuperHealth, “Süper Sağlık” organizasyonunu kurmuş. Bu, Doğu’nun yogik bilgeliği ile Batı’nın modern teknolojisinin birleşiminin başarısı olmuş. SuperHealth “The Joint Commission on Accreditation of Healthcare Organizasyon”dan akreditasyon alıp, en yüksek öneri listesine girmiş. Aynı yıl ABD’deki en başarılı tedavi programlarından biri olarak ilk %10’a girmiş. Hala Kundalini Yoga veKundalini Yoga Terapi; uyuşturucu, drug ve alkol rehabilitasyonunda son derece başarılı bir yöntem olarak kullanılıyor.

Uluslararası Kundalini Yoga Eğitmenleri Birliği (International Kundalini Yoga Teachers Association) ve Kundalini Araştırma Enstitülerini (KRI - Kundalini Research Institute) kurmuş ve o günden sonra bütün dünyada Eğitmenin Eğitimi kurslarını bu kurumlar açmaya başlamış.

Bizler, bu yüzden eğer Kundalini Yoga dersine giriyorsanız eğitmeninizin Kundalini Araştırma Enstitüsü – KRI mezunu olduğundan emin olun diyoruz. Çünkü bu eğitimin bütün dünyada bir standardı var ve bu kurum ile eğitimin/eğitmenin kalitesi, aldığı eğitimin doğruluğu denetleniyor. Bütün eğitim malzemeleri (kitaplar – uygulama teknikleri – kadim bilgiler - videolar) enstitü tarafından tedarik ediliyor. Eğitimi veren kişiler enstitü tarafından uzun bir eğitimden geçtikten sonra ancak bu yetkiyi alabiliyorlar. Yani her şeyin bir kuralı-kalitesi ve kalitenin devamlılığını sağlayacak kurumları var. Dolayısıyla Kundalini Yoga eğitmeninizin KRI onaylı olduğundan emin olun!


 

“Öyle mutlu olmalısın ki, diğer insanlar yalnızca sana bakarak bile mutlu olmalılar”

Yogi Bhajan

 

Asıl adı Harbhajan Singh Puri olan Yogi Bhajan, 1929’da Hindistan'ın Punjab eyaletinin Gujranwala bölgesinde doğdu. Annesi Hindu, babası Sikh’tir. Yoga eğitimine sekiz yaşında Sant Hazara Singh ile başladı ve on altı yaşında Kundalini Yoga "USTA" (master) mertebesine ulaştı.


Birkaç yıl sonra ailesiyle birlikte Delhi’ye yerleşti, üniversitede okudu, iş hayatında bulundu, evlendi yani normal yaşamından kopmadı fakat kundalini yogadan da hiç vazgeçmedi, her zaman pratiklerini yaptı, yogik felsefeyi hayatında her zaman uyguladı.

1968 yılında Kanada'ya göç eden Yogi Bhajan’ın asıl amacı Toronto Üniversitesi'nde kurulacak bir yoga okulu için orada olmaktı fakat sponsoru öldüğü için proje gerçekleşemedi. Burada bir süre kalan Yogi Bhajan, aynı sene Los Angeles'a bir arkadaşını ziyarete gitmesinin ardından buraya yerleşti, bundan sonra da o zamana kadar Hindistan dışında hiç bilinmeyen kundalini yogayı dünyaya duyurma çalışmalarına başlamak üzere 1969 yılında 3HO (healty, happy and holy) vakfını kurdu. Kundalini Yoga tekniği, 1968'e kadar sadece Hindistan'da, çok gizli bir şekilde öğretilirdi. İnsanın bilincinin ve bilinçaltının gelişmesini sağlayan Kundalini tekniği, nefes teknikleri, yoga hareketlerini ve meditasyonu içerir.

 

3HO Vakfı fiziksel sağlık ve derin bilinçsel, ruhsal farkındalığı geliştirmek üzere çalışmalarına devam etmektedir. 1971 yılında kurduğu KRI (kundalini research institute) yeni eğitmenler yetiştirme işini 3HO vakfından devraldı. Günümüzde halen kundalini yoga eğitmeni olmak isteyen kişiler, bu vakfın açmış olduğu eğitim programları haricinde başka bir yerden bu işi öğrenemez. 


Yogi Bhajan, dünyaya şu mesajı getirmiştir; "Tanrı’yı herkeste ve her şeyde göremeyen, O’nu hiç bir yerde göremez". Dünya çapında Yogi Bhajan'nın sistemini öğreten tüm hocalar, sağlıklı, mutlu ve tüm olmak herkesin doğuştan hakkıdır fikrini temelden paylaşırlar. Bu bilgileri paylaşan hocaların ortak bilinci, dünya barış ve huzurunun kendi evimizde ve kalbimizde başladığıdır. 2004 yılının Ekim ayında vefat eden Yogi Bhajan’ı ABD Kongresi uğurladı. Temsilciler meclis üyesi Tom Udall, D-N.M., yazdığı genelge ile 400 üye tarafından destek görmüştür. "İnancınız ya da dininiz ne olursa olsun, Yogi Bhajan’ın her zaman verdiği doğru söz, doğru ders ve doğru bir mesaj vardı" dedi Udall. "O hepimize hitap etti, hepimize ilham verdi. Dünya çapında barış adına konuşan önemli bir sesti. Bugün ABD Kongresi tarafından uğurlandığı ve onurlandırıldığı için çok mesudum."

 

-I am a woman: creative, sacred & invincible, essential kriyas for women in the aquarian age
-The master's touch: on being a sacred teacher for the new age
-Kundalini yoga for youth and joy

gibi birçok kitabı vardır, seminerlerindeki konuşmalardan da derlenmiş bazı kitapları mevcuttur.

 

6 ekim 2004 tarihinde aramızdan ayrılmış, kundalini yogayı ve öğretilerini bu dünyaya miras bırakmıştır.

Hazırlayan :
Serap Bora Yüksel

Kundalini Yoga ve Meditasyon eğitmeni 

 

 

 

 

‘Pratik yaparken filozof, öğretirken bilim insanı, asana gösterirken sanatçıyım’

BKS Iyengar

 

Bellur Krishnamacharya Sundaraja Iyengar 14 Aralık 1918’de Hindistan’ın Bellur köyünde doğmuştur. Daha çok BKS Iyengar olarak bilinen efsane Guru Hatha yoga prensiplerini günümüzde görülen beden rahatsızlıklarına adapte ederek ‘Iyengar Yoga’ olarak bilinen yoga türünün kurucusu ve herkese yogayı tanıtan önemli bir hocadır.

Birçok kitaba imzasını atmış olan BKS Iyengar, yoga dünyasının en tanınan ve en çok kullanılan rehber kitabı ‘Light on Yoga’yı yazarak kendisini tarihe geçirmiştir. BKS Iyengar’ın hocası dünyaya yogayı tanıtan ve modern yoganın babası olarak bilinen ve aynı zamanda eniştesi olan Krishnamacharya’dır.

BKS Iyengar hastalıklı bir çocuk olduğu için Krishnamacharya ailesinden BKS Iyengar’ı 15 yaşındayken alır. Bunun asıl sebebi genç Iyengar’ın sağlığına katkıda bulunmakdır. Fakir bir aile oldukları için yetersiz beslenmiş ve kendisinin de belirttiği gibi uzun yaşaması beklenmeyen hastalıklı bir çocuk ve gençmiş. Tüm bu kötü koşullara rağmen, milyonlarca kişinin ölümüne neden olan grip salgının ortasında doğan BKS Iyengar hem gribe hem de yakalandığı malarya, verem, tifo gibi diğer tehlikeli hastalıklara da yenilmemiş.

Krishnmacharya, Iyengar’ı sağlık nedeni ile kendi çatısı altına aldığında iyi bir yogi olabileceğinden şüpheli olduğu için kendisine ağır olmayan ev işleri vermiş. Krishnamacharya’nın yogayı işlerden arda kalan zamanlarda yapan Iyengar’ı ciddiye alması için en sevdiği öğrencisinin okuldan ayrılması vesile olmuş. BKS Iyengar bu süreç sonrası zaman zaman saatlerce aç karnına ve kendi bedeninden öğrenerek günde 10-14 saat arası yoga yapmış.

Krishnamacharya, 1937’de BKS Iyengar 18 yaşındayken öğretmen olarak Pune’ye gitmesini istemiş. BKS Iyengar’ın ilk öğretmenlik yılları güvensiz bir öğretmen olarak başlamış. Öğrencileri ise zaman içinde genellikle yogada sağlık arayan ve yaşını almış insanlar olmuş. Öğrencilerine yoga anlatabilmek ve yaptırabilmek için zamanında çıta, kitap ağırlık ve halat kullanan BKS Iyengar yoga dünyasında yardımcı malzeme kullanma ile de tanınır.

BKS Iyengar’ın yoga hocası olarak batıda tanınması J. Krishnamurti’nin hocası olduktan sonra başlamış. Krishnamurti, Guruji’ye Bombay’e gitmesini ve ünlü keman virtüözü Yehudi Menuhin’le tanışmasını söyler. BKS Iyengar için ‘en iyi keman öğretmenim’ diyen Menuhin kendisini İsviçre’ye davet eder ve bu vesile ile BKS Iyengar sık sık Batıya davetli olarak gider ve gösteriler yaparak, öğreterek yogayı tanıtır. 1966’da bir klasik olan ‘Light on Yoga’yı yazar. Bu klasik sonrası 14 kitaba daha imza atar.


BKS Iyengar erken yaşta vefat eden eşinin adına 1975 yılında Ramamani Iyengar Memorial Yoga Institute’u kurmuştur. Enstitü bugünlerde yüzbinlerce kişinin gitmeye can attığı dünyanın en önemli yoga merkezlerinden biridir. BKS Iyengar, 1943 yılında 16 yaşındaki Ramamani ile görücü usülü ile evlenir. Jyoti (Hint astrolojisi) ile yapılan bu evlilik için Guruji ‘sanki iki ayrı ruh tek bir ruh olarak bir araya gelmişti’ der. Ramamani 1973’de ölene kadar 5 kız ve bir erkek çocuğu yetiştirirler. 1944’de doğan Geeta Iyengar ve 1949’da doğan oğlu Prashant uluslararası tanınan ve saygı duyulan Yoga eğitmenleridir. Geeta Iyengar 2002 yılında özellikle kadınlar için yazdığı ‘Yoga: A Gem for Women’ kitabı ile yoga dünyasına çok önemli bir katkıda bulunmuştur. Prashant Iyengar ise müzisyen olarak yetişirken talihsiz bir kaza sonucu kolunu çok ciddi yaralayarak Yoga öğretmenliğine felsefi, tinsel ve fiziksel boyutlar ekleyerek çeşitli kitaplar yazmıştır.

20 Ağustos 2014’de kalp yetmezliğinden bedenini terk eden BKS Iyengar torunu Abhijata’yı küçük yaşlardan itibaren yetiştirerek yoga mirasını ona vermiştir. Abhijata şu anda Pune’da öğrettiği gibi uluslarası sempozyum ve eğitimlere düzenli olarak çağrılan saygı değer bir öğretmendir.

Hazırlayan :
N. Sine Ozsoy- Love

Iyengar Yoga Öğretmeni

Go to top