İşte yine aynı şey oluyor; bacaklarım birbirinden bir metre kadar uzak, ayaklarım tam karşıya bakarak kumlara mümkün olduğunca tutunmaya çalışırken,

başım kumlara bedenim izin verdiği ölçüde yaklaşmış, arkada kenetlenen ellerim birbirine destek, dümdüz olmuş kollarım benden uzak gökyüzüne ulaşma çabasındayken, yine denizin tonlarca damlalarından oluşan dalgaları kıyıya vuruyor ve benim yeryüzümü kendine çekiyor.

Genelde hareketi yaptıktan sonra kapalı olan gözlerim, doğanın sunduğu mucizeleri kaçırmamak adına açık. Ve işte o dalgalardan biri tam da başımın altından, ki bu normalde bir insan için ironik bir tanımlama olsa da koşullar bunu rahatlıkla söyletiyor şimdi, köpük köpük kıyıya vuruyor.

“Merhaba” diyorum o köpüklere gülümserken, dalganın benimle iletişim kurmasını, köpüklerin kendi aralarındaki dansını, gel – git denen o muhteşem formu, kumların dalgayla oynaşmasını ve o anda çıkan tınıyı, köpüklerin kumların içinde hışırdayarak kayboluşunu her bir hücremde duyumsuyorum.

Prasarita Padottanasana denizin tam da kıyısında yapılınca böyle bir süreçle başlıyor ve devamında sırtının, omuzlarının ve bacaklarının esnemesinin doruğuna ulaştırıyor seni. Dışarıdan bakılınca, işte… sadece bir asana ve aslında yine o meşhur çekimler için verdiğim bir poz. Yani sabahın o eşsiz doğuş saatlerinde kalkıp, sahile gidip kendi yoga rutinimi yapmıyorum; çekimler için bir asana pozu veriyorum.

İçeridense, suyun ses ve dokunuşlarının etkisiyle, doğanın tam da mucizesinde, An’ın tadında, şifalanıyorum.

Yoga, hayatınızın bir parçası haline gelince, ister saatlerce asanalar arası geçişler yapın, ister sadece bir anlığına “Poz” verin, sizi içine çeker, ruhunuzu besler, bedeninizi şifalandırır, zihin boşluğun dolu dolu zirvesine ulaşır.

Bunu hani derler ya “ancak yaşayan anlar”…Öyle, ancak yaşayarak anlarız. Kelimeler bazı durumları anlatmaya yetersiz kalır.

Yine de kendi deneyimlerinizin genişlemesini ve sizi dengeleyerek, yaşadığınız hayatı olumlu anlamda farklı pencereler açarak güzelleştirmesini istiyorsanız, yogayı hayatınıza alın derim.

Asanamıza geri dönecek olursak; farklı versiyonlarıyla çeşitlilik sunan Prasarita Padottanasana, ayakta yapılan hareketlerin sonunda yer alarak sizi esnek ve rahat bir kıvama getirir.

Her baş aşağı harekette olduğu gibi, metabolizmanızı hızlandırır, bakış açınızı değiştirmenize yardımcı olur, ki bu kısır döngü içinde sıkışıp kalan her hayat için çok kıymetli bir açılımdır ve belki bir gün sizin de başınızın altından dalgalar vurur sahile…

Go to top