Hepimizin dinlenmek, rahatlamak, gevşemek için, aktif yaşamanın getirdiği stresten uzak durmaya ihtiyacı vardır.

Deniz kenarında gezinti yapmak, çakıl taşları toplamak için kumsalda yürümek, düşen yaprakların hışırtısını duyarak dağlarda gezinmek, yeni yerler keşfetmek zihnimizi susturup biraz daha fazla anda kalmak içsel bütünlüğümüze ve merkezimize gelebilmek için kullandığımız yollardır.

Yazımın geçen haftaki bölümünde dokunma konusunun ne kadar önemli bir farkındalık alanı açtığından bahsederken iyileştirmek, güven vermek, ağrıyı hafifletmek ve gerginliği almak, sınırlarımızı genişletmek ile esnekliğimizi arttırmak için de faydalanabiliriz diye ekliyorum bu hafta yazıma.

Meridyenler, yaşam enerjisinin (chi veya ki) tüm bedenin içinde aktığı kanallardır diyebileceğimiz gibi tüm bedene elektriksel bir dolaşım sistemi gibi yayılan enerji yollarıdır da diyebiliriz. İşte bu kanalların üzerindeki belli noktalara parmakların uçlarıyla basınç yaparak uygulanır demiştik Şiatsu hakkında bilgi verirken geçen haftaki yazımda.

Bedenimizde belli bir organla bağlantılı 12 adet meridyen hattı bulunmaktadır. Bu 12 meridyen bedenimizin her iki tarafından geçerek yani çift taraflı olarak bedenimizi bir ağ gibi sarmaktadır. Meridyenler belli bir organ veya psiko-fiziksel bir fonksiyon ile ilişkilidir ve etkisi klasik Batı biliminin anladığı tarzdaki organ fonksiyonunun ötesine gider. Örn; karaciğer meridyeni tırnaklarla, kaslarla ve tendonlarla ve plan yapma yeteneği ile kızgınlık duygusuyla, duyu organı olarak da gözlerle bağlantılıdır. Eğer karaciğer meridyeni gerginse, bu durum mutlaka karaciğer organının değil de karaciğer enerjisinin rahatsız olduğu anlamına gelir. Karaciğerin eş meridyeni ise safrakesesi meridyenidir ve bu meridyenler tahta elementine aittir. Karaciğer yin, safra kesesi ise yang meridyenlerdir.

Meridyenler hakkındaki bilgi buraya sığdıramayacağım kadar geniş olduğundan size şimdi yukarıda kısaca bahsettiğim karaciğer meridyeni ile bir yoga dersimde çalışmak istediğimde nasıl kullanabileceğimizden bahsetmek istiyorum. Karaciğer meridyeni her iki ayak başparmağında başlar, bacağın iç kısmından geçerek yukarı devam eder, karın boşluğu ve göğüsten geçerek, meme ucunun yaklaşık bir el genişliği altında, kaburgalar arasında son bulur.

Bu meridyen hattı üzerinde akan ki enerjisini dengelemek için, meridyen üzerindeki enerji noktalarına (tsubos) parmakla basmanın (Şiatsu) yanı sıra, meridyen hattını çekip uzatmayı esas alarak seçilen asanalar bizi karaciğer meridyenini, dolayısıyla safra kesesi meridyenini dengeye davet etmemize yardım eder. Örneğin, setu bandha sarvangasana (omuz köprüsü) karaciğer meridyeni açmak ve uzatmak için kullandığım asanalardan biridir. Bu meridyenler dengeye davet edildiğinde dengelenen enerji alanı, meridyenlerin akışıyla birlikte, gözler, hormonlar, öfke kontrolü ve kaslarımız ile ilgili sorunlarımızı da içerecektir. Bir yoga eğitmeni dersinin temasına istediği takdirde, belli bir meridyeni ve ilişkili organın enerjisini de böylece ekleyerek, kendini zenginleştirirken, bu zenginliği dersine dolayısı ile öğrencilerine de yansıtabilecektir.

Fatma Nur Kayral

Kaynakça:

1- Adım adım doğu ve batı teknikleri klavuzu, C. Maxwell - Hudson

2- Refleksoloji, G. Çakıroğlu

3- Meridyen terapisi, Nil Gün

 

 

 

 

 

Go to top