Çocuk Yogası Eğitmeni Banu Özsoy ile, Çocuk Yogasına dair herşeyden konuştuk. Bakın Banu Özsoy Çocuk Yogası hakkında neler söylüyor. 

Bize biraz yoga geçmişinizden bahseder misiniz?
10 yıldır yoga yapıyorum. Sevgili eğitmenim Oya Eksen ile başladı yolculuğum, birçok eğitmenden dersler aldım, Sivananda Yoga üzerinde yoğunlaştım. Beni yansıtan bir tarz. Çocuklarım küçükken onlarla oyun oynar gibi başladık, çok sevdiler, yogaya devam ettik. Çocuk Yogası'nı çok sevdiğimi, yapmak istediğimi fark ettim ve son 8 yıldır çeşitli yerlerde, kendi mekanımda, yoga kamplarıında ders veriyorum. Yetişkinlerle de çalışıyorum, ders veriyorum, ama benim için çocukların dünyası bambaşka. Onlarla yaptığım dersler benzersiz ve unutulmaz.

Çocuklara yoga öğretmeye ne zaman başladınız?
Kendi çocuklarımla başlayan Çocuk Yogası serüvenim, özel anaokullarında devam etti. Bağdat Caddesi, Çekmeköy ve yakın bölgede birçok okulda ders verdim, 400 kadar çocukla çalıştım. Son 5 yıldır Çocuk Yogası çalışmalarıma ağırlık verdim.

Neden Çocuk yogası öğretmeyi istediniz?
Tamamen kalbimin sesini dinledim aslında. Ama şimdi geriye dönüp baktığımda şunu fark ediyorum: Çocuklar bedenen ve ruhen Yogaya daha yakınlar. Daha temiz zihinleri, berrak, el değmemiş. Açık zihin ve bedenle, kısa sürede çok yol alabiliyoruz. Bu süreçte onlarla olmak ve bunu yakında izlemek ise harika bir duygu.

Çocuk Yogasını nasıl tanımlarsınız ve her yaşta çocuk yoga yapabilir mi?
Bence genel olarak yoganın yaşı, cinsiyeti, koşulu yok. Her canlı yoga yapabilir ki hayvanlar bunu içgüdüsel olarak yapıyorlar. Çocuk Yogası, 4-12 yaş insanın uyguladığı çalışma, şeklinde tanımlanabilir. 4 yaşına kadar anne gözetiminde Anne-Bebek yogası olarak uygulanıyor. 4-5 yaş çocuğu bağımsız ve tek başına yoga sınıfında kalabiliyor ve derse katılabiliyor, genelde.

Sizce yoga çocuklara ne gibi faydalar sağlıyor?
O kadar çok ki faydaları. Öncelikle farkında olma hissi: Beden nedir? Kaslar, kemikler ne işe yarar? Sağ, sol, organlar, uzuvlar... önce bunları öğreniyor çocuk. Sonra dik, doğru durmayı öğreniyor ki günümüzde bilgisayar başında uzun saatler geçiren çocuklarda ciddi duruş bozuklukları görüyoruz. 7-8 dersin sonunda daha bilinçli durmaya başlıyor çocuk, postürü düzeliyor. Sonra daha bilinçli bir yoga öğrencisi olmaya başlıyor, yogayı çabuk kavrıyor, anlamını, faydalarını. Evde kendi kendine uygulamaya geçiyor, hatta annesine-kardeşine öğretmek istiyor. Benim kızım 10 yaşındayken, bir sabah baktım, bahçede arkadaşlarına güneşe selam öğretiyor, onlar da keyifle uyguluyorlar. Bunu görmek çok keyifliydi benim açımdan. Özgüveni gelişiyor çocuğun, denge sorunları varsa, azalıyor, denge duygusu gelişiyor. Zihnini odaklamayı, uzun süre konsantre olmayı öğreniyor. Birçok öğrencimin okul derslerinde başarısı arttı, yogaya başladıktan sonra. Bu da çok sevindirici.

 

Çocuklar hangi yoga pozunu daha çok seviyorlar ve neden?
Hemen hepsini. Onların dilinden konuşmayı başarırsanız, her pozu isteyerek ve severek yaparlar.


Çocuklara Pranayama (Nefes egzersizleri) öğretiyor musunuz?
Çok detaya girmeden, evet öğretiyorum. Geçen sene oğlum önemli bir sınav öncesinde: "Anne, hani bir nefes çalıştırmıştın, çok sakinleştirmişti bizi, şu an ona ihtiyacım var, tekrar gösterir misin?" demişti.

Savasana’nın (Derin Gevşeme) çocuklar üzerindeki etkileri nelerdir?
Sakin kalamayan çocuklarda çok belirgin etkisini görüyorum. Çocuk birkaç dakika bile olsa, hareketsiz kalmayı deniyor ve çoğunlukla başarıyor. Gevşeyebildiğini görüyor, mutlu oluyor. Asla zorlamıyorum ve tabi süreyi çok kısa tutuyorum. Yetişkinler kadar uzun süreli bir derin dinlenme bekleyemeyiz onlardan.

Peki, çocuklar yogaya nasıl bakıyorlar?
Önce anlamaya çalışıyorlar, sonra seviyor ve devam etmek istiyorlar. Veliler de çok memnun derslerden ve çocuklar üzerindeki olumlu etkilerinden. Her dersten önce veliden bilgi alıyorum, evdeki Yoga hakkında konuşmalar var mı, derse isteyerek mi geliyor, araştırıyorum. Genelde her çocuk seviyor yogayı.

Sizce çocuklar neden yoga yapmalılar?
Beşinci sorunun cevabına ek olarak: Kendilerini tanımak, sınırlarını anlamak, bedensel ve zihinsel yeteneklerini keşfetmek, ergenlik döneminde hormonları dengelemek, sakinleşmek, okuldaki, sosyal yaşamdaki başarıyı pekiştirmek, yaşamın, nefesin keyfini, güzelliğini anlamak, duyumsamak için...

Yoga, öğrenme güçlüğü olan, odaklanma sorunu yaşayan, hiperaktif olan veya başka durumlar yaşayan çocuklar için fayda sağlıyor mu?
Evet, kesinlikle. Özellikle hiperaktivite.

Çocuklara yoga öğretmekle, yetişkinlere yoga öğretmenin arasındaki farklar nelerdir?
Çocuklara öğretmek çok çok daha kolay, onlar her yeniliğe açık zihindeler.

Yogayı öğrettiğiniz çocukların hayatlarında büyük değişimler yaşanıyor mu, birkaç örnekle anlatır mısınız?
Odaklanma sorunu olan birkaç öğrencimin derslerindeki başarıları arttı. Anne-çocuk yogası yapan bir anne kız arasındaki bağlar güçlendi, belirginleşti, daha iyi anlaşıyorlar artık. Bulunduğu ortama uyum sağlamayı öğrenen, sosyal hayatı gelişen, dik oturmayı öğrenen çok öğrencim var. En önemlisi de sağlıklı beslenme konusunda büyük ilerleme görüyorum onlarda. Derslerde özellikle vurguladığım bir konu bu. birçok çocuğun beslenme alışkanlıkları gelişti. Dersten sonra annesine: "Anne bana portakal suyu alma, kendin hazırla lütfen. Bu daha sağlıklı" diyen öğrencim de oldu.

Çocuklarla yaptığınız yoga derslerinizde yaşadığınız en unutamadığınız anı bizimle paylaşır mısınız?
4.5 yaşında ilk yoga dersine gelen bir öğrencimle, o gün derste birçok asanayı ve bir de  "tavşan duruşu"nu çalıştık. Ertesi hafta bu minik kız derse geldi ve bana en sevdiği duruşun tavşan duruşu olduğunu ve tekrar yapmak istediğini söyledi. Hatta dili dönmüyordu "tafsan duyusu" diyordu, tabi bu özel isteği geri çevirmedik ve hep birlikte uyguladık. Bu öğrencim doğuştan yogini ve hala her hafta bana geliyor, annesi de onun isteğiyle yogaya başladı benimle. Bu çocuk gerçekten çok açık spritüel çalışmalara. Bilinçle ve severek yapıyor. Yetişkinler dahil, yogayı en iyi kavramış olan öğrencim, diyebilirim.

Yurtdışında Çocuk Yogası ne alemde?
Özellikle Amerika'da çok yaygın. Hemen her anaokulunda ders olarak var. Bizde bu bilinç gelişmeye, faydaları anlaşılmaya başladı artık. Bu yıl bir kolejde ders vermeye başlayacağım, ortaokul ve lise öğrencilerine de.

Yoganın, çocuklar üzerinde oldukça olumlu etkileri olduğunu biliyoruz. Ülkemizdeki okullarda çocukların yogayı öğrenmelerini görmek harika birşey olabilir. Sizce gelecekte böyle birşey olabilir mi?
Yakın gelecekte her okulda olacak yoga.

Çocukları yoga ile büyütmek size neler hissettiriyor ve çocuklarını yoga ile yetiştiren ailelere önerileriniz nelerdir?
İkiz çocuklarım (biri kız, diğeri erkek) ergenlik dönemini yaşadıkları halde oldukça sakin, duyarlı, bedensel ve zihinsel olarak farkında çocuklar oldular. Bu güzel bir his. Onlara faydalı olduğum için mutluyum ve bence onlar da şanslılar. Veliler yogadan vazgeçmesinler, hatta kendileri de başlasınlar. Çocuklarına ömür boyu faydalı bir alışkanlık kazandırmış olacaklar. "Su içmek" gibi. Bir kayak eğitmeni tanıdığım kızının çok az su içtiğini, bu nedenle arasıra baygınlık geçirdiğini anlatmıştı. Su içmek, temiz havada yürüyüş yapmak ve sağlıklı yiyecekler tüketmek gibi çocuklarımız için olumlu bir alışkanlık yoga.

Bir süper kahraman olsaydınız, ne olurdunuz ve ne gibi özel güçleriniz olurdu?
Süper kahraman olmazdım, onlardan yeterince var. Ben Heidi olur, Peter ile birlikte dağlarda yoga yapardım, dedemin taze çorbasından içerdim. Tekerlekli sandalyedeki hasta kızı, önce yürütür, sonra yogaya başlatırdım.

Son olarak minik yogi arkadaşlarımıza ve biz yetişkinlere söylemek istediğiniz birşey var mı?
Yoga, yoga ve yoga. Bir yolunu bulun, öğrenin. Zaman ayırın, uygulayın. Sevin, özümseyin, siz de öğretin.

Sevgimle.

Go to top