Hamile Yogası dersleri verdiğim farklı yerlerden, farklı kültürlerden, yaşlardan, geçmişlerden birçok anne adayından aldığım soruları, temel bir kaynak niyetine kısa kısa, herkes için toparlamaya karar verdim. 

İşte merak ettiğiniz sorularınızın cevapları, sevgili anne adaylarım ve eşleri için araştırma yapan çok değerli baba adaylarımız.

Soru 1:  Hamile Yogasına Kimler Katılabilir?
Sadece hamileler diye düşünüyor olabilirsiniz ancak yanılıyorsunuz. Hamile Yogası derslerine hamileler ve dahası yeni doğum yapmış anneler de katılabilirler. Doğal ve sağlıklı bir hamilelik akışı içerisinde olanlar, yani doktorundan onayını alan hamileler derslere istedikleri zaman katılabilirler. Ayrıca doğum sonrasında (normal veya sezaryen olmasına göre 2-5hafta arasında değişen zamanlarda) doktorunuz minik minik kaslarını çalıştırmaya başlayabilirsin dediğinde, aynı kas gruplarını çalıştırdığımız için, yetişkin yoga sınıflarına hazırlık olarak, 2-3 ay kadar bir süreyle, doğum yaptıktan sonra da bu derslerde yer alabilirsiniz. Daha önce yoga ya da herhangi bir spor yapmış olmak gerekmez. Esnek ya da zayıf olmanız hiç gerekmez. İlk kez bir yoga dersine giriyor olabilirsiniz, ne güzel, bebeğiniz daha kendisi gelmeden bile size yeni kapılar açıyor, adım atın.

Soru 2: Hamile Yogası’na ne zaman başlanmalıdır?
Kadın hamile olduğunu öğrendiği andan itibaren yogaya başlayabilir ve son güne kadar derslere katılabilir. Kaçıncı trimesterde olduğunuz fark etmez. Evet, çok doğru okudunuz, hemen başlayabilirsiniz, zaman kaybetmek için bir nedeniniz yok. Şimdi bu satırlar, bu sayfaya gelmeden önce araştırma yapmış ve farklı sitelerde dolanmış güzel anne adaylarının aklını karıştırabilir, çünkü birçok sayfada “12./14. haftasını tamamlamış hamileler derslere katılabilir” ibaresini okumuş olabilirler. Öncelikle, her ikisi de doğrudur :) cevabı uzatmış olacağım ama açıklamakta fayda var.  Hamile olan kadınlar zaten biliyorlar ki, bazı anatomiler, bünyeler için ilk üç ayda düşük tehlikesi olabileceği söylenir. 

Ancak, bu herkes için geçerli değildir. Nereden bilebiliriz ki; noktasında hamile yogası için her zaman doktora danışılmalıdır. Hep akıllarda tutulması gereken ise; hamileliğin doğal, normal, olağan, doğamızdan, varoluşumuzdan gelen, milyarlarca yıldır milyarlarca canlı tarafından gerçekleştirilen mucizevi bir süreç olduğudur. Yani her şey yolunda ise, sağlıklı bir hamilelik geçiriyorsak, özel bir durumumuz yoksa, doktorumuz hareketin, yürüyüşün, nefes çalışmasının iyi geleceğini söylüyorsa korkmanıza gerek yoktur. Şöyle yaklaşabiliriz konuya, özellikle ilk hamileliğinizse, bu bahsi geçen ilk üç ay, sizin daha önce hayatınızda hiç yaşamadığınız fiziksel, ruhsal, duygusal değişimlere ev sahipliği ediyor olduğunuz anlamındadır; sabah bulantıları, belki depresyon, belki aşırı endişe, korku, ağrılar, uykusuzluk, çok uyku vs vs birçok yeniliğin ve bilinmezin içinden geçiyor olabilirsiniz. 

Yoga size bu durumlarla baş etmede fazlasıyla destek olur. Bütün bu minicik tatlı sıkıntılarınızdan sıyrılma şansınız varken neden bekleyesiniz? (şu sıralar sınıfımda 8 haftalık hamile bir kadın doğumcunun da yer aldığını söylemeden geçemeyeceğim)

Soru 3: Hamile Yogasını nerelerde bulabilirim? Hangisine gitmeliyim?
Daha önceki ücretsiz yoga dersleri isimli yazımda artık birçok özel hastanenin, ücretsiz halka açık hamile yogası dersleri hizmeti sunduğunu yazmıştım. Lütfen araştırınız, yoksa talep ediniz. Bunun haricinde doğum danışmanlığı yapan kurumlarda ve tabi ki birçok yoga stüdyosunda hamile yogası derslerini bulabilirsiniz. “Hangisine gitmeliyim” sorusunun cevabı tahmin edersiniz ki oldukça zor, şöyle yönlendirmek isterim. Yoga eğitmeninizi seçmek, günün sonunda aynen doktorunuzu seçmek, kuaförünüzü seçmek, dişçinizi seçmek vs vs gibi bir hizmet alımı olacaktır. Biraz araştırma yapın, tabi ki eğitmenin yetkinliği, pratiği, aldığı eğitimler oldukça önemlidir. Ama her şeyden önemlisi sizin iyi, rahat ve mutlu hissetmenizdir, ilk hocanızda da süper uyuma denk gelebilirsiniz, sevmezseniz de değiştirebilirsiniz. Bu nedenle bir yer, eğitmen bulduktan sonra bir şans verin, dersin sonunda ne kadar rahatlamış, sakinlemiş olduğunuzu araştırın; bedeniniz, iç sesiniz en iyisini bilir, kendinizi bebeğinizi dinleyin, kararınız kesinlikle doğru olacaktır.

Soru 4: Neden hamile yogası yapmalıyım?
Hamile yogası, birçok bilimsel araştırmaya konu olmuş, anne adaylarına sayısız faydası saptanmış özel bir ders sistemidir. Asla sadece normal doğum yapmak için değildir. Tabi ki dokuz ay boyunca kasık açıcı pozlar çalışmanın, kaslarınızı güçlendirmenin ve esnetmenin doğumunuza fazlasıyla yardımı olacaktır, daha kolay ve rahat, güvende hissettiğiniz bir doğum yapma şansınız artacaktır. Daha önemlisi, sizi o uzun süreçte destekleyecek olmasıdır, sadece doğum anında değil, 9 ay boyunca ihtiyaç duyduğunuz anlarda size destek olacaktır. Derslerde hep dediğim gibi, artık bir yolun içerisindesiniz, hep ileriye giden bir yol bu ve bir günü bir diğerine pekte benzemeyen. Nehir gibi olabilmenizi dilerim, yeri geldiğinde sakin ve durgun, kıvrıla kıvrıla akan, yeri geldiğinde de çoşkun, kuvvetli ve güçlü, akışa teslim ve her anın keyfini çıkarabilen. Yoga sizin kaybolmanızı, iç dengenizi kaybetmenizi engeller ve nehir gibi güçlü kılar. Bir varoluşa ev sahipliği yapıyorsunuz, bunu daha farkında olarak yapabilirsiniz.

Soru 5: Hamile Yogası nasıl yapılır? Hamile yogası dersine katılmadan önce, ders sırasında nelere dikkat etmeliyim?
Hamile Yogası da yetişkin yogası sınıfları gibidir, aynı ders düzenindedir, sadece pozlar hamile bir kadının ihtiyaçlarına göre özenle seçilmiştir, yogik nefes çalışmalarının yanı sıra doğuma yönelik nefesler çalışılır, meditasyonlarda kişisel farkındalık yanında bebekle olan iletişim, birliktelik güçlendirilir. Ders sırasında eğitmenimizi takip etmek yeterli olacaktır, özel bir şey yapmaya değil, ekstra hiçbir şey yapmamaya ihtiyaç vardır :) Rahat kıyafetlerle, çok yemek yemeden ilk derse katılmak ve eğitmenin açıklamalarına kulak vermek yerinde olacaktır. Kendinizi zorlamadan, gerekirse pozlar arasında dinlenerek derse eşlik edin ve keyfini çıkarın, hareket berekettir. Düzenli katılımınız sonucunda bedeniniz size hızla cevap verecektir.

Soru 6: Önerilen ders sıklığı nedir?
Haftada bir katıldığınız ders hiç yoktan ve hiç başlamamaktan çok çok iyidir ve oldukça faydalıdır.
Keşke her gün yapılabilse ama hepimizin sosyal düzen içinde farklı görevleri var ve her gün bu zamanı, dahası maddi kaynağı ayıramıyor olmamız da oldukça normal.
Bu durumda bir orta nokta bulmalıyız, yapabildiğimiz kadar fazla sayıda uygulamaya devam etmeliyiz. Bu haftada en az iki ya da üç şeklinde düzenlenebilir.

Soru 7: Bulunduğunuz yerde bir yoga eğitmenine ulaşamıyorsanız, ne yapabilirsiniz?
Yoganın çok yaygın olmadığı bir semtte yaşıyorsanız, sevdiğiniz, birlikte hamilelik sürecinizi paylaşmak istediğinize inandığınız bir eğitmeni özel ders almak için bulunduğunuz yere çağırabilirsiniz. 

Yoganın yaygın olmadığı, hiç olmadığı bir ilde yaşıyorsanız beğendiğiniz eğitmenden skype vs üzerinden online eğitim alabilirsiniz, yine bir eğitmen eşliğinde ders yapıyor olursunuz. Veya Dr. Neslihan İskit ile Hamilelikte Yoga ismindeki 3 dvd’den oluşan setini edinebilir, kendi kendinize rahatlıkla izleyerek yapabilirsiniz. (bu dvd’yi d&r'lardan veya internetten edinebilirsiniz. )

Soru 8: Hamile Yogasının faydaları nelerdir? Zararı var mıdır?
Faydaları için lütfen detaylıca toparlanmış Hamile yogasının 25 faydası yazısını okuyunuz.
Peki zararı, yan etkisi? Yan etkisi, bağımlılık yapabilir, çok sevebilirsiniz bu rahatlamış, ağrısız, daha mutlu sizi, doğumdan sonra da yoga yapmaya devam etmek isteyebilirsiniz :)Derslerde kurallara uyulduğu, bilinçli bir eğitmenle çalışıldığı sürece ve doktorunuz harekete olanak tanıyan bir hamilelik yaşadığınızı söylediği sürece hiçbir yan etkisi, zararı yoktur.

Soru 9: Hamile yogası Eğitmeninin özellikleri neler olmalıdır, eğitmenimi seçerken nelere dikkat etmeliyim?
Öncelikle yoga eğitmeni olduğundan emin olun. Hamile yogası eğitmeni olmak ikinci adımdır. Öncelikle temel yoga eğitmenliği sertifikasına sahip olmalıdır. Bu sertifika Amerika veya Avrupa kurumlardan akredite olabilir, fark etmez, önemli olan olmasıdır. Bu eğitim yoga eğitmeni olmak için zorunludur, çünkü 200 saatlik temel eğitimi, yoga pozlarını, anatomiyi, nefes tekniklerini, pozların etkilerini, detaylarını, nasıl öğretileceğini, neden neyi nasıl kime öğreteceğimizi bu eğitimlerde öğreniriz. Sonrasında dileyen farklı bir eğitime daha katılarak hamile yogası eğitmeni olur, hamileler ve doğum üzerine bilgisini derinleştirir ancak bu eğitim sadece 20-100 saat aralığındadır ve temel eğitimi olmayan kişilerde bu eğitimleri ne yazık ki alabilmekteler. Bu süreçte kimse kimsenin yerini tutamaz, tutmamalıdır, görevler karıştırılmamalıdır; ebe ebedir, kadım doğumcu kadın doğumcudur, yoga eğitmeni yoga eğitmenidir, doğum danışmanı doğum danışmanıdır, hepsini aynı anda edinmeye çalışmayın lütfen, sizi buna yönlendiren kişilerin eğitimleri geçmişleri konusunda bilgi sahibi olun. Uzmanlıklar farklıdır, herkesin size verebilecekleri bambaşkadır ve detaylı eğitim süreçleriyle belirlenmişlerdir. Lütfen kendinize, bebeğinize, hamilelik sürecinize ve doğumunuza gereken önemi, özeni, ilgiyi, araştırmayı, incelemeyi verin.

Soru 10: Özel durumumuz varsa yine de derslere katılabilir misiniz?  
Bazı hamileliklerde doktorunuz fazla hareket önermeyip, yoga derslerini bu yüzden önermiyor olabilirler. Ancak özellikle tüp bebek tedavisi görenler, hamile kalmaya çalışanlar, strese bağlı sıkıntıları olanlar veya hamile kaldıktan sonra bu yeni durumla baş etmekte zorlananlar, doktorlarına meditasyon ve nefes çalışmalarının sorun olup olmayacağını sorabilirler. Çünkü yoga sadece hareketler bütünü değildir. Stres seviyenizi düşürmek, kendinizi biraz olsun rahat bırakabilmek için oturduğunuz yerden nefes ve meditasyon çalışmaları yapabilirsiniz, eğitmeninizle özel durumunuzu paylaşıp size özel bir ders talep edebilirsiniz. Aynı şekilde, doğuma yönelik endişe ve korkuları bulunanlar, doğumlarını daha rahat, kasılmadan, huzurla gerçekleştirmek için de nefes ve meditasyon derslerine katılabilirler, oldukça fayda sağladığını göreceksiniz. Bazı ülkelerde IVF tedavisinde meditasyon ve nefes çalışmalarının özellikle teşvik edildiğini, önerildiğini belirtmek isterim.

Daha fazla sorunuz veya aklınıza takılan konular için bana mail atabilirsiniz. 

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.  

Om&love

Mukta.

Chant to Mothers
Om Mata (Sun)
Om Kali (Mother of death and destruction of and from suffering)
Durga Devi (Mother of rebuilding, reflection, manifestation, of supreme beauty)
Namo Namah (I bow to)

 

SİTEDE ARA

Go to top