Modern şehir insanların doğa ile çok az teması vardır. Toprakta yalınayak yürümezler, içme suyu arıtma sistemlerinden geçerek plastik damacanalara doldurulup satılır, ateş elementi ise ikea’dan satın alınan mumlar yakılır, hava hakkında hiç yazmak bile istemiyorum, şehir nerdeyse boşluk alan bırakılmadan donuk beton binalarla doludur.

Anlayacağınız bu kalabalık şehir vücudu yorar, ruhu bastırır ve enerji kaybı yaşanır. Bu durumu anlamak için bir müddet şehirden uzak doğada çadırda en az beş, altı gün yaşamak gerekir. Sonra, şehrin zombileşmiş havası silinir ve insan bir şeyler hissetmeye başlar. Doğada çadırda yaşayarak, şelaleye bakarak, doğal akar suyu, geniş su alanını izlemek, temiz mis gibi havayı solumak, akşamları kamp ateşini izlemek ve doğal manzarayı gözlemlemek, dağlar, ormanlar ve çayırlar, bunların hepsi şehir insanın iç dengesini koruması için önemli unsurlardır.

Ve tabii ki de doğada yoga pratiğinin özel bir tadı olduğunu da söylemek isterim :) Vücudumuz elementlerin enerjileriyle dolduğu zaman, yaşam kaynağı ile Toprak Ana bize huzur verir. Eğer biz Toprak Ana’yı seversek ve korursak, o bizim anamız olarak tüm alanımızda bize ferah ve başarı vererek destekler.

Gelelim Prithvi Namaskar Toprak Ana’yı selamlamaya. Kendim bu uygulamayı yıllar önce Ilya Zhuravlev hocam’dan almıştım ve şimdi’de sizlerle paylaşmak istedim.

Prithvi Namaskar Kriya Yoga Guru’su Sri Shailendra Sharma Yogi’si tarafından verilen bir egzersiz kompleksidir. Hindistan’da Toprak Ana Prithvi Devi tanrıçası olarak bilinir. Fiziksel olarak bu kompleks vücudu güçlendirir ve onu daha da ’ileri’ yoga seviyeleri için hazırlar. Enerji olarak bu kompleks kökler, stabilize eder ve konsantre olmaya yardımcı olur. Prithvi Namaskar çok güçlü bir tekniktir, yeni başlayanlar ve yoga uygulamalarına devam edenler için uygundur.

 

Bu uygulama bize nasıl geldi?

Meditasyon esnasında Shailendra Sharma bu asanalar dizisini görüyor ve bu şekilde bu uygulamaya Prithvi Namaskar Toprak Ana’ya Selama olarak adlandırıyor.

Prithvi Namaskar’ın özelliği pratikte mantra’nın kullanmasıdır. «OM PRITHIVYAEE NAMAHA» ve «OM BHOODEVIYAEE NAMAHA». Prithvi Namaskar’ın her pozisyonunda bu mantraları yüksek sesle söylemek gerekir. Yüksek sesle okunan bu mantralar solunum sürecinde pranik ve zihinsel gücü etkileyerek bazı reaksiyonları başlatır ve bilinç genişlemeye başlar. Ve bu tekniği uygulayan kim olursa olsun, ruh hali tamamen farklı, sessiz ve sakin olur. Fiziksel olarak daha da güçlü olur.

Guru’ji Sri Shailendra Sharma, Prithvi Namaskar hakkında şöyle diyor: ‘’Kriya parampara’sında biz bedenimizin dünyevi olduğuna inanıyoruz, o toprağa ait ve O Dünya’da hayatta yaşar. Bizim gıdamız, bizim evimiz sahip olduğumuz herşey bize Toprak Ana’dan gelir. Bu nedenle, bize Prithvi Namaskar tekniği verilmiştir. Şunu farkettim ki, yıllardır sürekli ve düzenli Prithvi Namaskar’ı uygulayan arkadaşlarımın ve öğrencilerimin vücudu çok güçlü hale geldi, zihinleri ise stabilize ve odaklanmış halde ve genişlemeye başlamıştı. Ayrıca, bir süre sonra onlar kendi yaşıtlarına göre daha da genç görüneye başlamışlardı. Muhtemelen, biz Toprak Ana’yı mutlu ettiğimiz içindir, ben gerçekten de Toprak Ana’ya saygı gösteren çok az insan gördüm.’’

Toprak Ana’dır, koruyucudur. Güçlü ve sağlam beden, sağlıklı vücut, işte bunlar Toprak Ana’nın armağanıdır. Toprak Ana’ya bir adım atın ki, o da size destek olacaktır.

Prithvi Namaskar vücudu kuvvetlendirir ve daha da zor asanalara hazırlar. Prithvi Namaskar’ı uygulayarak biz Toprak Ana’dan güzel enerjiler almış oluyoruz ve bedenimiz daha da güçlü ve sağlıklı hale gelir.

Prithvi Namaskarı bizimle beraber uygulamaya davet ediyoruz!

OM

SİTEDE ARA

Go to top