Büyük bir usta deniz kıyısında, kumsalda oturuyordu. Ve hakikati arayan bir adam ona geldi, ayaklarına dokundu ve “Şayet sizi rahatsız etmiyorsam hakikati bulmama yardım edecek ne önerirseniz yapmak isterim” dedi.

Usta, basitçe gözlerini kapattı ve sessiz kaldı.

Adam başını salladı, içinden, “Bu adam delirmiş olmalı. Ben ona bir soru soruyorum o ise gözlerini kapatıyor” dedi. Adamı salladı ve “Soruma ne oldu?” diye sordu.

“Cevapladım, onu cevapladım. Sadece sessizce otur… hiçbir şey yapma ve çimen kendiliğinden büyür. Onun için endişelenmene gerek yok; her şey gerçekleşecek. Sen sadece sessizce otur, sessizliğin tadını çıkart.”

Adam, “Ona bir isim verebilir misiniz? Çünkü insanlar bana soruyor ‘ne yapıyorsun?’ diye” dedi.

Bunun üzerine parmağı ile kumun üstüne “Meditasyon” yazdı.

Adam “Bu çok kısa bir cevap. Biraz daha ayrıntılı cevap verebilir misin?”

Usta, büyük harflerle MEDİTASYON yazdı. “Ama bunlar sadece büyük harfler, aynı şeyi yazıyorsun” dedi.

Usta, “Eğer bundan daha çok şey söylersem o zaman yanlış olacak. Eğer anlayabilirsen o zaman sadece sana söylediğim şeyi yap ve bileceksin” dedi.

Ve benim cevabım da budur.

Her birey bir meditasyoncu, sessiz bir izleyici olmalıdır. Bu sayede kendisini keşfedebilir. Ve bu keşif onun etrafındaki her şeyi değiştirecektir. Ve şayet biz pek çok insanı meditasyon aracılığıyla değiştirebilirsek yeni bir dünya yaratabiliriz.

Pek çok insan yüzyıllardır yeni bir dünya umut ediyor ancak onlar, bunu nasıl yaratacakları hakkında hiçbir fikre sahip değiller. Ben sana onu nasıl yaratacağının kesin bilimini veriyorum. Bu bilimin adı meditasyondur.

Osho

http://nazmigur.com/blog/meditasyon.html#more-1369

SİTEDE ARA

Go to top