himalayan yoga tradition

Mahamandaleshwara
(1933-14.7.2015)

Sessizlikle öğretmek çok daha büyük bir öğretidir... Yaradılış yoluyla öğretme... Ve sen bir öğretmensin.

Swami Veda Bharati; Hindistan, Rishikesh'teki Swami Rama Sadhaka Grama'nın ve dünya çapında bir organizasyon olan "Association of Himalayan Yoga Meditation Societies International"ın (AHYMSIN) hem kurucusu hem de Spiritual Rehberi'dir. Aynı zamanda ustasının ashramı olan Rishikesh'teki  Sadhana Mandir Ashram'ın ve Dehradun'daki "Himalayan İnstitute Hospital Trust"ın Spiritual Rehberi'dir. Sanskrit dilini konuşan bir ailede dünyaya gelmiştir ve yüzlerce yıllık Sanskrit geleneği ile büyümüştür. Dokuz yaşından beri Vedalar ve Patanjali'nin Yoga Sutraları hakkındaki derin bilgisi ve iç görüsü ile dinleyicilerini cezbetmiştir. Londra'da edebiyat fakültesinden onur derecesi ile mezundur ve yine Londra'da master yapmıştır. Hollanda'da doktorasını yapmış ve pek çok kitap yazmıştır.

Ustası olan Himalayalı Swami Rama tarafından meditasyon ve yoganın en yüksek yollarından birine inisiye edilmiştir.

himalayan yoga tradition

Engin deneyimi ve akademik yönü sayesinde pek çok farklı konuda ders verebilmiştir. On yedi farklı dilde meditasyon yaptırabilmektedir. Dünyanın her yerinde kurduğu merkezlerdeki öğrencileri tarafından, dinleyicilerini sakin bir hale ve meditatif durgunluğa getirme yeteneği pek iyi bilinir. 

Swami Veda Bharati antik ve modern olanın en iyi yönlerini harmanlamıştır. İlham verici ve sevgi dolu bir öğretmendir. Üretken bir yazar, şair ve uluslararası bir konuşmacıdır.

Özgün kişiliğiyle nerede olursa olsun huzur, ilahi sevgi ve coşku yayar. Hindistan'daki Swami'ler onu Mahamandaleswara ünvanı ile onurlandırmışlardır. Bu onu Hindistan'ın en üst yaklaşık 30 Swami'si arasına koymuştur. Mahamandaleshwara'nın üstünde olan tek ünvan Shankaracharya ünvanı, onun ustası olan saygıdeğer Haimalayalı Swami Shri Rama'ya bahşedilmiştir. 


Hazırlayan :

Lajja Gurudwara Bharati
Himalayan Yoga Geleneği

                                                          himalayan yoga tradition

Himalayalar'ın Swami Rama'sı
(1925 - 1996)
                                                        
 Birbirine vermeyi öğren, yavaş yavaş bu tüm evrene yayılacak.

Swami Rama, antik Himalayalı yogi silsilesinin tamamen aydınlamış bir ustasıydı. Bu yogiler yüksek inisiyasyonlarında bilincin gizemiyle birinci elden görüşme deneyimi yaşarlardı.

Bizim silsilemizdeki yogiler, yoga ve meditasyonun tüm yollarından ışıyan/yayılan bilim olan Shri-Vidya'nın hem kurucuları hem de bekçileridirler.

Swami Rama'nın Hiamalaya Yoga Geleneği'ne karşı beslediği derin sevgi hem yaşamına hem de çalışmalarına yansımıştır. Tüm dünyada milyonlarca insanın hayatına hem maddi hem manevi boyutta katkıda bulunmuştur. Swami Rama 1970'te  Menninger Vakfı'na üzerinde deney yapmaları için kendini sunmuştur, burada modern bilimi kullanarak yogilerin otonom sinir sistemleri üzerindeki hayret verici kontrolüne dair olan antik bilgeliği tasdik ettirmiştir.

Swami Rama bilime, felsefeye ve edebiyata önemli katkılarda bulunmuştur. Bunlara, ruhsal gelişiminde ona rehberlik eden büyük hocalar ile yaşadığı ilham verici deneyimler de dahildir. Ruhsal aydınlanmanın zirvesine ulaşmakla birlikte, sanki bitmeyecekmiş gibi  gözüken bir enerji ile de dış dünyadaki eylemlerinde mükemmeliyeti elde etmeye çalıştı. Onun hayatı insanın, dünyada yaşarken aynı zamanda dünyanın ötesinde kalabilme potansiyelinin vücut bulmuş halidir. Öğretileri ve ilhamları Himalaya Yoga Geleneği Eğitmenlik Eğitimi programının temelidir.

Swami Rama 1996'da bedenini terk etmeye hazırlanırken adına anıt, türbe gibi hiçbir şey inşa edilememesi hususunda katı ve net konuştu. Bugün anıtı, onun çalışmalarını devam ettiren müritlerinin ve öğrencilerinin kalbindedir. Onun hakkında en çok hatırlananlar her şeye dair duyduğu o büyük sevgisi ve sanki yürürken insanı arkasından takip etmesi için çeken ruhunun manyetik gücüdür. Ruhani mirası belki de ancak yüzyıl içerisinde anlaşılabilecektir.


Hazırlayan :

Nazmi Gurudwara Bharati


Size, Kundalini Yogayı Batıya taşıyan Ustam, spritüel öğretmenim Yogi Bhajan’dan söz etmek istiyorum. Maalesef kendisiyle tanışma şansına sahip olamadım. Ama ne zaman ihtiyacım olsa, ne zaman bir şifa çalışması yapsam ve ne zaman öğretmenlik yapsam benimle olduğunu biliyorum.

Bu onun hakkındaki ilk yazım. Bu yüzden ağırlıklı olarak onun kim olduğuna dair özgeçmişi ile ilgili bilgiler vermek istiyorum. Daha sonra dilim döndüğünce hayat görüşü, felsefesi ve bizlere aktardığı bilgiler konusunda da yazılar paylaşmak isterim.

Birçok alanda geniş bilgisi olan, şefkatli ve derin bir anlayışa sahip bir insanmış. İlk kez halka açık Kundalini Yogayı 1968 yılında Amerika’nın batısına ulaştığında yapmış. “Ben buraya öğrenci bulmaya değil, öğretmen yetiştirmeye geldim” sözü her yerde geçer. Hatta eğitmenlik eğitimimiz sırasında öğretmenim Gurmukh Kaur Khalsa bize bir anısını anlatmıştı; Yogi Bhajan gelip onlara 3 gün Kundalini Yogayı öğretmiş ve demiş ki hadi şimdi gidin öğretin. Ama biz nasıl öğretiriz hiçbir şey bilmiyoruz ki demişler. Yogi Bhajan’da diğerlerinden daha çok biliyorsunuz şu anda”. Ve gerçekten gidip öğretmeye başlamışlar ama eğitimleri tabi ki ömür boyu sürmüş ve hala öğreniyorlar.

Harbhajan Singh Puri 26 Ağustos 1929 tarihinde bir doktorun oğlu olarak, şimdi Pakistan olan Hindistan’ın bir bölümünde doğmuş. 8 yaşındayken aydınlanmış bir öğretmen olan Sant Hazara Singh ile çalışmaya başlamış. Öğretmeni onu 16,5 yaşındayken Kundalini Yoga Masterı ilan etmiş. 1947 yılındaki kargaşa ve bölünmeler sırasında köyündeki 7000 kişiye önderlik edip 325 mil yürüyerek ailecek Yeni Delhi’ye gelmişler. Eğitimine Punjab Üniversitesinde çok başarılı bir şekilde devam etmiş.

Ekonomi bölümünden dereceyle mezun olup devlette üst düzey mevkilerde görevlendirilmiş.1952 yılında evlenmiş 2 oğlu, bir kızı olmuş.

1968 Eylül’ünde Toronto Üniversitesinde Yoga öğretmek üzere Kanada’ya yerleşmiş ve 2 ay sonra Los Angeles’e gitmiş. Bu kısımlar net olarak bilinmiyor. Bir grup hippi ile karşılaştığı, arayış içindeki bu genç hippilere Kundalini yoga yaptırdığı biliniyor.

Yüzyılların gizli geleneği olan Kundalini Yogayı halka öğretmeye başlamış. Kundalini yoga pratiğine ek olarak yoga felsefesi, meditasyon, bilim olarak yoga gibi konuları da öğretmiş. Kundalini Yoga hızla birçok merkeze ve üniversitelere yayılmış.

Temmuz 1969 yılında Kaliforniya’da kar amacı gütmeyen 3HO (Happy Healty Holy) “Mutlu, Sağlıklı, Kutsal” organizasyonunu kurmuş. Şu anda bu organizasyonun 35 ülkede 300 şubesi var. 3HO; 1994 yılında Birleşmiş Milletlerin Sivil Toplum Kuruluşu listesine üye olarak girmiş.

Öğrencilerine her zaman şiir yazmaları, müzik, heykel ve resim yapmaları konusunda ilham verip, teşvik etmiş. 30’un üzerinde kitap yazmış.


 

“Öyle mutlu olmalısın ki, diğer insanlar yalnızca sana bakarak bile mutlu olmalılar”

Yogi Bhajan

 

Asıl adı Harbhajan Singh Puri olan Yogi Bhajan, 1929’da Hindistan'ın Punjab eyaletinin Gujranwala bölgesinde doğdu. Annesi Hindu, babası Sikh’tir. Yoga eğitimine sekiz yaşında Sant Hazara Singh ile başladı ve on altı yaşında Kundalini Yoga "USTA" (master) mertebesine ulaştı.


Birkaç yıl sonra ailesiyle birlikte Delhi’ye yerleşti, üniversitede okudu, iş hayatında bulundu, evlendi yani normal yaşamından kopmadı fakat kundalini yogadan da hiç vazgeçmedi, her zaman pratiklerini yaptı, yogik felsefeyi hayatında her zaman uyguladı.

1968 yılında Kanada'ya göç eden Yogi Bhajan’ın asıl amacı Toronto Üniversitesi'nde kurulacak bir yoga okulu için orada olmaktı fakat sponsoru öldüğü için proje gerçekleşemedi. Burada bir süre kalan Yogi Bhajan, aynı sene Los Angeles'a bir arkadaşını ziyarete gitmesinin ardından buraya yerleşti, bundan sonra da o zamana kadar Hindistan dışında hiç bilinmeyen kundalini yogayı dünyaya duyurma çalışmalarına başlamak üzere 1969 yılında 3HO (healty, happy and holy) vakfını kurdu. Kundalini Yoga tekniği, 1968'e kadar sadece Hindistan'da, çok gizli bir şekilde öğretilirdi. İnsanın bilincinin ve bilinçaltının gelişmesini sağlayan Kundalini tekniği, nefes teknikleri, yoga hareketlerini ve meditasyonu içerir.

 

3HO Vakfı fiziksel sağlık ve derin bilinçsel, ruhsal farkındalığı geliştirmek üzere çalışmalarına devam etmektedir. 1971 yılında kurduğu KRI (kundalini research institute) yeni eğitmenler yetiştirme işini 3HO vakfından devraldı. Günümüzde halen kundalini yoga eğitmeni olmak isteyen kişiler, bu vakfın açmış olduğu eğitim programları haricinde başka bir yerden bu işi öğrenemez. 


Yogi Bhajan, dünyaya şu mesajı getirmiştir; "Tanrı’yı herkeste ve her şeyde göremeyen, O’nu hiç bir yerde göremez". Dünya çapında Yogi Bhajan'nın sistemini öğreten tüm hocalar, sağlıklı, mutlu ve tüm olmak herkesin doğuştan hakkıdır fikrini temelden paylaşırlar. Bu bilgileri paylaşan hocaların ortak bilinci, dünya barış ve huzurunun kendi evimizde ve kalbimizde başladığıdır. 2004 yılının Ekim ayında vefat eden Yogi Bhajan’ı ABD Kongresi uğurladı. Temsilciler meclis üyesi Tom Udall, D-N.M., yazdığı genelge ile 400 üye tarafından destek görmüştür. "İnancınız ya da dininiz ne olursa olsun, Yogi Bhajan’ın her zaman verdiği doğru söz, doğru ders ve doğru bir mesaj vardı" dedi Udall. "O hepimize hitap etti, hepimize ilham verdi. Dünya çapında barış adına konuşan önemli bir sesti. Bugün ABD Kongresi tarafından uğurlandığı ve onurlandırıldığı için çok mesudum."

 

-I am a woman: creative, sacred & invincible, essential kriyas for women in the aquarian age
-The master's touch: on being a sacred teacher for the new age
-Kundalini yoga for youth and joy

gibi birçok kitabı vardır, seminerlerindeki konuşmalardan da derlenmiş bazı kitapları mevcuttur.

 

6 ekim 2004 tarihinde aramızdan ayrılmış, kundalini yogayı ve öğretilerini bu dünyaya miras bırakmıştır.

Hazırlayan :
Serap Bora Yüksel

Kundalini Yoga ve Meditasyon eğitmeni 

 

 

 

Go to top