(1914-2002)

Swami Sarchidananda 22 Aralık 1914’te ‘Devaların şafak vakti’ olarak bilinen Margali ayında doğdu. Sri Kalyanasundaram Gounder ve karısı Srimati Velammai’nin ikinci oğullarıydı.

Evleri her zaman şairlerin, müzisyenlerin, filozofların ve astrologların buluşma yeriydi. Bölgeden geçen Sannyas’lar (rahipler) ve kutsal kişiler yemek ve konaklama için Sri Kalyanasundaram’ın evine yönlendirilirlerdi. Srimati Velammai bu kutsal kişilerden ilham alarak bir sonraki çocuğunun böyle bir insan olması gerektiğine karar verdi. Eşiyle birlikte yaklaşık 100 kilometre uzaktaki Palani’ye, kutsal tepelere giderek Sri Sadhu Swamigal ashram’ına vardılar. Burada, içindeki güneş kadar parlak olan Kutsal Işığı uyandırmak için Srimati Velammai’ye bir mantra verildi. Bu mantrayı sürekli tekrarlayarak arzuladığı ruha kavuşmasına olanak sağlayacak titreşimler yaydı. Swami Satchidananda (sonradan “Ramaswamy” olarak da anıldı), çocukluğundan beri oldukça spiritüeldi. Küçük bir çocukken bile hep gerçekler üzerine konuşurdu ve yaşının çok ötesinde bir kavrayışa sahipti. Tanrı’ya inancı çok güçlüydü ve her kasttan ve inançtan insana aynı gözle bakar, her varlıkta aynı ışığın olduğunu fark ederdi. Aynı evrensel ışığın tüm insanlarda var olduğunun farkındalığını yetişkinliğe adım attığında, iş adamı ve eş olduğunda da taşımaya devam etti.

Eşi vefat ettiğinde, dikkatini spiritüel pratiğine yönlendirdi ve Sri Ramana Maharsi dahil olmak üzere pek çok büyük spiritüel ustayla çalışmaya başladı. Sonuçta 1949 yılında, Divine Life Society’den Gurusu H. H. Sri Swami Sivananda ile tanıştı. Diksha Sanyas’ını alarak (rahipliğe inisiye edilerek) ustası tarafından Swami Satchidananda ismi verildi.


Hizmette Yeni Bir Yaşam

Böylece Swami Satchidananda için yeni, dinamik bir dönem başlamış oldu. Sri Swami Sivananda, yeni inisiye edilen Sannyasin’inin insanların hayatlarına dokunma yeteneğini fark etti ve bu öğrencisini Rishikesh’teki ashram’da uzun süre tutmadı. Çok geçmeden, Swami Satchidananda’yı Hindistan ve Sri Lanka’nın çeşitli bölgelerinde hizmet etmesi için gönderdi. Bu sayede Swami Satchidananda pek çok ülkede hizmet sundu ve sonuç olarak – çok sayıda Amerikalı öğrencisinin ısrarı üzerine- Amerika’ya, aynı zamanda Integral Yoga International kuruluşuna ve ardından da Virginia Yogaville’deki Satchidananda Ashram’a taşındı.

1979’da Sri Swamiji, Yogaville’i kurmak için ilham aldı. Öğretilerinde yer alan bu mekan, farklı inanç ve alt yapıdan pek çok kişinin özünde bir olduğunu fark edebilecekleri bir yerdir. Bugün Satchidananda Ashram - Yogaville, İntegral Yoga Enstitüleri ve Merkezleri, Amerika’nın çeşitli yerlerinden ve yurtdışından sertifikalı eğitmenlerle dersler, workshoplar, inzivalar ve eğitmenlik eğitimleri sunarak İntegral Yoga’ya her açıdan yer veriyor. İntegral Yoga aynı zamanda Dr. Dean Ornish’in kalp hastalıklarını yenmek konusunda çığır açan çalışması ve Dr. Michael Lerner’ın Commonweal Kanser Yardım programıdır.

Swami Satchidananda, tüm ırk ve inançtan olan insanlar arasındaki uyumu vurgular. Ona ışık tutan sözü ise şudur: “Hakikat tektir, birçok yol vardır.” Hepimizin ruhsal olarak tek bir varlık olduğuna ve tarih boyunca Buddha, Musa, İsa, Muhammed gibi büyük ruhsal liderlerin, dünyadaki insanlara ruhsal birliği nasıl deneyimleyebileceklerini öğretmek için geldiğine inanırdı. Bu ruhu kendi içimizde bulduğumuzda diğerlerinde de her zaman farkına varırız. İşte o zaman, dünyayı iyileştirmeye yardımcı olacak güce gerçekten sahip oluruz. Swami Satchidananda, bu öğretilerin bir örneğidir. Ve bizim de bunun bir örneği olabileceğimize dair güzel bir mesaj verir.

Huzura varan yol ile ilgili konuşmalar yapması için elli yıldan uzun bir süre boyunca dünyanın dört bir yanından hiçbir kuruluş, din veya ülkeyle sınırlı olmayan davetler aldı. Çeşitli yoga, inanç ve dünya barış organizasyonlarının danışma kurulunda hizmet verdi.

Birleşmiş Milletler’in verdiği Juliet Hollister Dinlerarası Ödülü ve 2002’de verilen U Thant Barış Ödülü dahil olmak üzere halka hizmet konusunda pek çok kez onurlandırıldı. Ölümünün ardından 2014’te, doğumunun yüzüncü yılında, New York İnançlararası Merkezi tarafından verilen James Parks Morton Dinlerarası Ödülü ile onurlandırıldı. Swami Satchidananda yaşamını, huzurun sebebine -hem bireysel hem evrensel- ve tüm insanlar arasında birliğe ve uyuma adadı.“Özümüzde ruhsal varlıklar olduğumuzu unuttuğumuzda, yalnızca bedeni ve zihni görürüz. İnsanları çeşitli görmemizin sebebi farklı bedenlere ve zihinlere sahip olmamızdır. Ve nerede farklılık varsa, orada ya kavga ya da eğlence olabilir. Eğer çeşitliliği anlar ve keyfini çıkarırsanız -aynı zamanda birliğin de farkına varırsanız- o zaman her şey eğlenceli hale gelir.  Farklı görünüyor olabiliriz ama ruhu görmeyi başarabilirsek, o zaman keşfederiz; ben senim, sen bensin, hepimiz biriz.”

Bir anda tüm farklılıklarımızın yok olduğunu hayal edin -hepimiz aynı görünür, aynı ismi taşırız. Ortaya çıkabilecek karmaşayı düşünün! “Çeşitlilik, yaşamın çeşnisidir’ demez miyiz? Ama tüm bu kimliklerin arkasında hepimizi birleştiren bir şey vardır – özümüzde hepimiz Tanrı’nın tezahürleri olan ruhsal varlıklarız. Kim olduğunuzun farkına vardığınızda, hepimizin aynı kutsallığın bir kıvılcımı olduğunun da farkına varırsınız.”

“Tüm farklılıkların ve ayrımların ötesine geçmeli ve ruhsal birliğimizi görmeliyiz; zihnimizi ve kalplerimizi açmak için birbirimizi sevmeyi öğrenmeliyiz. Bir tek bu düşünceye odaklanarak bile mutlu ve huzurlu olabilirsiniz: Ben tüm dünyaya aidim ve tüm dünya benim ailem. Unutmayın: Her insan Tanrı’nın evladıdır ve hepimiz birbirimizin kardeşiyiz.”Çeviren : Dr. Manyavati Melis Altınay

Kaynak : https://swamisatchidananda.org/life/biography/

Go to top