(1918 - 2014)

 ‘Pratik yaparken filozof, öğretirken bilim insanı, asana gösterirken sanatçıyım’

BKS Iyengar

 

Bellur Krishnamacharya Sundaraja Iyengar 14 Aralık 1918’de Hindistan’ın Bellur köyünde doğmuştur. Daha çok BKS Iyengar olarak bilinen efsane Guru Hatha yoga prensiplerini günümüzde görülen beden rahatsızlıklarına adapte ederek ‘Iyengar Yoga’ olarak bilinen yoga türünün kurucusu ve herkese yogayı tanıtan önemli bir hocadır.

Birçok kitaba imzasını atmış olan BKS Iyengar, yoga dünyasının en tanınan ve en çok kullanılan rehber kitabı ‘Light on Yoga’yı yazarak kendisini tarihe geçirmiştir. BKS Iyengar’ın hocası dünyaya yogayı tanıtan ve modern yoganın babası olarak bilinen ve aynı zamanda eniştesi olan Krishnamacharya’dır.

BKS Iyengar hastalıklı bir çocuk olduğu için Krishnamacharya ailesinden BKS Iyengar’ı 15 yaşındayken alır. Bunun asıl sebebi genç Iyengar’ın sağlığına katkıda bulunmakdır. Fakir bir aile oldukları için yetersiz beslenmiş ve kendisinin de belirttiği gibi uzun yaşaması beklenmeyen hastalıklı bir çocuk ve gençmiş. Tüm bu kötü koşullara rağmen, milyonlarca kişinin ölümüne neden olan grip salgının ortasında doğan BKS Iyengar hem gribe hem de yakalandığı malarya, verem, tifo gibi diğer tehlikeli hastalıklara da yenilmemiş.

Krishnmacharya, Iyengar’ı sağlık nedeni ile kendi çatısı altına aldığında iyi bir yogi olabileceğinden şüpheli olduğu için kendisine ağır olmayan ev işleri vermiş. Krishnamacharya’nın yogayı işlerden arda kalan zamanlarda yapan Iyengar’ı ciddiye alması için en sevdiği öğrencisinin okuldan ayrılması vesile olmuş. BKS Iyengar bu süreç sonrası zaman zaman saatlerce aç karnına ve kendi bedeninden öğrenerek günde 10-14 saat arası yoga yapmış.

Krishnamacharya, 1937’de BKS Iyengar 18 yaşındayken öğretmen olarak Pune’ye gitmesini istemiş. BKS Iyengar’ın ilk öğretmenlik yılları güvensiz bir öğretmen olarak başlamış. Öğrencileri ise zaman içinde genellikle yogada sağlık arayan ve yaşını almış insanlar olmuş. Öğrencilerine yoga anlatabilmek ve yaptırabilmek için zamanında çıta, kitap ağırlık ve halat kullanan BKS Iyengar yoga dünyasında yardımcı malzeme kullanma ile de tanınır.

BKS Iyengar’ın yoga hocası olarak batıda tanınması J. Krishnamurti’nin hocası olduktan sonra başlamış. Krishnamurti, Guruji’ye Bombay’e gitmesini ve ünlü keman virtüözü Yehudi Menuhin’le tanışmasını söyler. BKS Iyengar için ‘en iyi keman öğretmenim’ diyen Menuhin kendisini İsviçre’ye davet eder ve bu vesile ile BKS Iyengar sık sık Batıya davetli olarak gider ve gösteriler yaparak, öğreterek yogayı tanıtır. 1966’da bir klasik olan ‘Light on Yoga’yı yazar. Bu klasik sonrası 14 kitaba daha imza atar.


BKS Iyengar erken yaşta vefat eden eşinin adına 1975 yılında Ramamani Iyengar Memorial Yoga Institute’u kurmuştur. Enstitü bugünlerde yüzbinlerce kişinin gitmeye can attığı dünyanın en önemli yoga merkezlerinden biridir. BKS Iyengar, 1943 yılında 16 yaşındaki Ramamani ile görücü usülü ile evlenir. Jyoti (Hint astrolojisi) ile yapılan bu evlilik için Guruji ‘sanki iki ayrı ruh tek bir ruh olarak bir araya gelmişti’ der. Ramamani 1973’de ölene kadar 5 kız ve bir erkek çocuğu yetiştirirler. 1944’de doğan Geeta Iyengar ve 1949’da doğan oğlu Prashant uluslararası tanınan ve saygı duyulan Yoga eğitmenleridir. Geeta Iyengar 2002 yılında özellikle kadınlar için yazdığı ‘Yoga: A Gem for Women’ kitabı ile yoga dünyasına çok önemli bir katkıda bulunmuştur. Prashant Iyengar ise müzisyen olarak yetişirken talihsiz bir kaza sonucu kolunu çok ciddi yaralayarak Yoga öğretmenliğine felsefi, tinsel ve fiziksel boyutlar ekleyerek çeşitli kitaplar yazmıştır.

20 Ağustos 2014’de kalp yetmezliğinden bedenini terk eden BKS Iyengar torunu Abhijata’yı küçük yaşlardan itibaren yetiştirerek yoga mirasını ona vermiştir. Abhijata şu anda Pune’da öğrettiği gibi uluslarası sempozyum ve eğitimlere düzenli olarak çağrılan saygı değer bir öğretmendir.

Hazırlayan :
N. Sine Ozsoy- Love

Iyengar Yoga Öğretmeni

Go to top