(1929 - 2004)

“Öyle mutlu olmalısın ki, diğer insanlar yalnızca sana bakarak bile mutlu olmalılar”

Yogi Bhajan

 

Asıl adı Harbhajan Singh Puri olan Yogi Bhajan, 1929’da Hindistan'ın Punjab eyaletinin Gujranwala bölgesinde doğdu. Annesi Hindu, babası Sikh’tir. Yoga eğitimine sekiz yaşında Sant Hazara Singh ile başladı ve on altı yaşında Kundalini Yoga "USTA" (master) mertebesine ulaştı.


Birkaç yıl sonra ailesiyle birlikte Delhi’ye yerleşti, üniversitede okudu, iş hayatında bulundu, evlendi yani normal yaşamından kopmadı fakat kundalini yogadan da hiç vazgeçmedi, her zaman pratiklerini yaptı, yogik felsefeyi hayatında her zaman uyguladı.

1968 yılında Kanada'ya göç eden Yogi Bhajan’ın asıl amacı Toronto Üniversitesi'nde kurulacak bir yoga okulu için orada olmaktı fakat sponsoru öldüğü için proje gerçekleşemedi. Burada bir süre kalan Yogi Bhajan, aynı sene Los Angeles'a bir arkadaşını ziyarete gitmesinin ardından buraya yerleşti, bundan sonra da o zamana kadar Hindistan dışında hiç bilinmeyen kundalini yogayı dünyaya duyurma çalışmalarına başlamak üzere 1969 yılında 3HO (healty, happy and holy) vakfını kurdu. Kundalini Yoga tekniği, 1968'e kadar sadece Hindistan'da, çok gizli bir şekilde öğretilirdi. İnsanın bilincinin ve bilinçaltının gelişmesini sağlayan Kundalini tekniği, nefes teknikleri, yoga hareketlerini ve meditasyonu içerir.

 

3HO Vakfı fiziksel sağlık ve derin bilinçsel, ruhsal farkındalığı geliştirmek üzere çalışmalarına devam etmektedir. 1971 yılında kurduğu KRI (kundalini research institute) yeni eğitmenler yetiştirme işini 3HO vakfından devraldı. Günümüzde halen kundalini yoga eğitmeni olmak isteyen kişiler, bu vakfın açmış olduğu eğitim programları haricinde başka bir yerden bu işi öğrenemez. 


Yogi Bhajan, dünyaya şu mesajı getirmiştir; "Tanrı’yı herkeste ve her şeyde göremeyen, O’nu hiç bir yerde göremez". Dünya çapında Yogi Bhajan'nın sistemini öğreten tüm hocalar, sağlıklı, mutlu ve tüm olmak herkesin doğuştan hakkıdır fikrini temelden paylaşırlar. Bu bilgileri paylaşan hocaların ortak bilinci, dünya barış ve huzurunun kendi evimizde ve kalbimizde başladığıdır. 2004 yılının Ekim ayında vefat eden Yogi Bhajan’ı ABD Kongresi uğurladı. Temsilciler meclis üyesi Tom Udall, D-N.M., yazdığı genelge ile 400 üye tarafından destek görmüştür. "İnancınız ya da dininiz ne olursa olsun, Yogi Bhajan’ın her zaman verdiği doğru söz, doğru ders ve doğru bir mesaj vardı" dedi Udall. "O hepimize hitap etti, hepimize ilham verdi. Dünya çapında barış adına konuşan önemli bir sesti. Bugün ABD Kongresi tarafından uğurlandığı ve onurlandırıldığı için çok mesudum."

 

-I am a woman: creative, sacred & invincible, essential kriyas for women in the aquarian age
-The master's touch: on being a sacred teacher for the new age
-Kundalini yoga for youth and joy

gibi birçok kitabı vardır, seminerlerindeki konuşmalardan da derlenmiş bazı kitapları mevcuttur.

 

6 ekim 2004 tarihinde aramızdan ayrılmış, kundalini yogayı ve öğretilerini bu dünyaya miras bırakmıştır.

Hazırlayan :
Serap Bora Yüksel

Kundalini Yoga ve Meditasyon eğitmeni 

 

 

 

Go to top